SMCJ11CAH
Mfr.Part #
SMCJ11CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Terminal Finish :
MATTE TIN
Applications :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Number of Terminations :
2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18.2V
Polarity :
Bidirectional
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
6.5W
Factory Lead Time :
22 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Zener
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Series :
SMCJ-HR
Clamping Voltage :
18.2V
Bidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
11V
Published :
Configuration :
Single
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Breakdown Voltage :
12.2V
Peak Pulse Power :
1.5kW
1 (Unlimited)
Terminal Form :
J BEND
Number of Elements :
DO-214AB, SMC
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Peak Pulse Current :
82.5A