SMCJ11AH
Mfr.Part #
SMCJ11AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Published :
Unidirectional Channels :
1
Breakdown Voltage :
12.2V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
J BEND
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
11V
Polarity :
Unidirectional
Configuration :
Single
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Peak Pulse Current :
82.5A
Number of Terminations :
2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18.2V
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power Dissipation-Max :
6.5W
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Peak Pulse Power :
1.5kW
Series :
SMCJ-HR
Clamping Voltage :
18.2V