SMCJ110E3/TR13
Mfr.Part #
SMCJ110E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 110VWM 196VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Pin Count :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
2
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Unidirectional Channels :
1
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Test Current :
1mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
122V
Base Part Number :
SMCJ110
Peak Pulse Power :
1.5kW
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Terminations :
Terminal Form :
C BEND
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Current :
7.7A
Reverse Standoff Voltage :
110V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Direction :
Unidirectional
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clamping Voltage :
196V