SMCJ110CAH
Mfr.Part #
SMCJ110CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
DO-214AB, SMC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Bidirectional Channels :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Power :
1.5kW
Clamping Voltage :
18.2V
Configuration :
Single
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
177V
Voltage - Breakdown (Min) :
122V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Diode Element Material :
SILICON
Max Surge Current :
82.5A
Reverse Standoff Voltage :
110V
Terminal Form :
J BEND
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Terminations :
2
Breakdown Voltage :
13.5V
Peak Pulse Current :
8.5A
Factory Lead Time :
22 Weeks
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Number of Elements :
1
Series :
SMCJ-HR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Polarity :
Bidirectional
Max Power Dissipation :
1.5kW
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Terminal Position :
Dual
Working Voltage :
11V