SMCJ110CAE3/TR13
Mfr.Part #
SMCJ110CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Bidirectional Channels :
1
Terminal Form :
C BEND
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakdown (Min) :
122V
Published :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Terminal Position :
Dual
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
1μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Current :
8.4A
Number of Elements :
DO-214AB, SMC
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
1.5kW
Element Configuration :
Single
Reverse Standoff Voltage :
110V
Test Current :
1mA
Power Line Protection :
No
Pin Count :
2
Polarity :
Bidirectional
Clamping Voltage :
177V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Reverse Breakdown Voltage :
122V