SMCJ110CA
Mfr.Part #
SMCJ110CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Number of Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
177V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Dissipation :
1.5kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Bidirectional
Test Current :
1mA
Composition :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
122V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Breakdown Voltage :
122V
Reverse Standoff Voltage :
110V
Type :
Zener
Reverse Breakdown Voltage :
122V
Max Operating Temperature :
150°C
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Direction :
Bidirectional
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
1.5kW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
SMCJ
Mount :
Surface Mount
Number of Bidirectional Channels :
Clamping Voltage :
177V
Power Line Protection :
No
Operating Supply Voltage :
110V
Voltage - Rated DC :
110V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Peak Pulse Current :
8.5A
Height :
2.62mm
Width :
6.22mm
Max Breakdown Voltage :
135V
Termination :
SMD/SMT
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
8.5A
Length :
8.13mm
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
110V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Bidirectional Channels :
Max Surge Current :
8.5A