SMCJ10AH
Mfr.Part #
SMCJ10AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Clamping Voltage :
17V
Unidirectional Channels :
1
Number of Elements :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
17V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Pulse Current :
88.3A
Published :
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Series :
SMCJ-HR
Terminal Finish :
MATTE TIN
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Configuration :
Single
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Polarity :
Unidirectional
JESD-609 Code :
e3
Power Line Protection :
No
Power Dissipation-Max :
6.5W
Number of Terminations :
2
Type :
Zener
Terminal Form :
J BEND
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
22 Weeks
Reverse Standoff Voltage :
10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Power :
1.5kW
Breakdown Voltage :
11.1V