SMCJ100CA M6G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ100CA M6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Series :
SMCJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bidirectional Channels :
1
Type :
Zener
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
9.7A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ