SMCJ100AH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ100AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Published :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Max Power Dissipation :
1.5kW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Unidirectional Channels :
1
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Breakdown Voltage :
12.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
1.5kW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Zener
Factory Lead Time :
22 Weeks
Clamping Voltage :
17V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SMCJ-HR
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Power Line Protection :
No
Working Voltage :
10V
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Max Surge Current :
88.3A
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
100V
Peak Pulse Current :
9.3A