SCF5249LAG120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SCF5249LAG120
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
144-LQFP
Datasheet
Download
Description
RISC MICROPROCESSOR, 32-BIT, 120
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microprocessors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
HTS Code :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Package / Case :
144-LQFP
Series :
MCF524x
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
QUAD
ECCN Code :
3A991.A.2
Bit Size :
32
Connectivity :
I2C, IDE, Memory Card, SPI, UART/USART
Width :
20mm
RAM Size :
96K x 8
JESD-30 Code :
S-PQFP-G144
Address Bus Width :
24
Surface Mount :
yes
Format :
FIXED POINT
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
External Data Bus Width :
16
Length :
20mm
Core Processor :
Coldfire V2
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
Speed :
120MHz
Oscillator Type :
External
Program Memory Type :
ROMless
Data Converter :
A/D 4x12b
Integrated Cache :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage :
1.8V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Core Size :
32-Bit
Number of I/O :
34
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
144
Low Power Mode :
Peripherals :
DMA, I2S, POR, Serial Audio, WDT
Height Seated (Max) :
1.6mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Boundary Scan :
Clock Frequency :
33.86MHz
Datasheets
SCF5249LAG120
Freescale Semiconductor SCF5249LAG120
ROMless Coldfire V2 32-Bit Microcontroller MCF524x Series 1.8V 144-LQFP
SCF5249LAG120  Description
required for MP3 decode, file management, and system control. Low power features include a hardwired CD ROM decoder, advanced 0.18um CMOS process technology, 1.8V core power supply, and on-chip 96KByte SRAM. MP3 decode requires less than 20MHz CPU bandwidth and runs in on-chip SRAM with external access only for data input and output.