RPS1C101MCN1GS
Mfr.Part #
RPS1C101MCN1GS
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V SMD
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Length :
11mm
Height :
7.7mm
Lead Pitch :
1.1mm
Capacitance :
100μF
Series :
FPCAP, RPS
Tan Delta :
0.1
Leakage Current :
320µA
Published :
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.303 7.70mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dissipation Factor :
0.1 %
Voltage :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Diameter :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
320mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current @ High Frequency :
3.2A @ 100kHz
Size Code :
Ripple Current :
3.2A
Width :
10.3mm
Datasheets
RPS1C101MCN1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RPS1C101MCN1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Package / Case:Radial, Can - SMD, Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:16V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, RPS1C101MCN1GS pinout, RPS1C101MCN1GS datasheet PDF, RPS1C101MCN1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RPS1C101MCN1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon RPS1C101MCN1GS
100μF ±20% Radial, Can - SMD 0.303 7.70mm Tape & Reel (TR) 30mOhm FPCAP, RPS Surface Mount Polymer General Purpose