RM15P55LD
Mfr.Part #
RM15P55LD
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
MOSFET P-CHANNEL 55V 15A TO252-2
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Packaging :
Case - TO-252
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Vgs (Max) :
±20V
Capacitance :
Input Capacitance (Ciss) - 1450pF
Supplier Device Package :
TO-252-2
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
75mOhm @ 5A, 10V
RoHS :
Y
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A (Tc)
Rectron
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1450 pF @ 20 V
FET Feature :
Voltage :
Vdss - 55V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) :
55 V
FET Type :
P-Channel
Power Dissipation (Max) :
35W (Tc)
Series :
Datasheets
RM15P55LD
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM15P55LD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ), Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:Vdss - 55V, RM15P55LD pinout, RM15P55LD datasheet PDF, RM15P55LD amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM15P55LD ,we also offer EPC2019, EPC2053, EPC2015C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Rectron USA RM15P55LD
P-Channel Case - TO-252 75mOhm @ 5A, 10V ±20V 1450 pF @ 20 V 55 V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
RM15P55LD Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 1450 pF @ 20 V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 55 V.
RM15P55LD Features
a 55 V drain to source voltage (Vdss)