RM1500E-TP
Mfr.Part #
RM1500E-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
DIODE GEN PURP 1.5KV 500MA DO214
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
C BEND
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Terminal Position :
Dual
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2V @ 500mA
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1500V
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Package / Case :
DO-214AC, SMA
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1500V
Output Current-Max :
0.5A
Diode Type :
Standard
Capacitance @ Vr, F :
30pF @ 4V 1MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Configuration :
Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
500mA
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
2
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RM1500E-TP
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 2V @ 500mA -55°C~150°C 5μA @ 1500V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AC, SMA Surface Mount
RM1500E-TP Overview
As far as output current is concerned, 0.5A is the maximum.
RM1500E-TP Features
0.5A is the maximum value
RM1500E-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
RM1500E-TP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB