RM110N85T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RM110N85T2
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 85V 110A TO220-3
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
MOSFET
Voltage :
Vdss - 85V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
RoHS :
Y
Capacitance :
Input Capacitance (Ciss) - 3870pF
Package :
Tube
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Series :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3870 pF @ 40 V
Product Status :
Active
Subcategory :
MOSFETs
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Channel Mode :
Enhancement
FET Feature :
Transistor Polarity :
N-Channel
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Mounting Style :
Through Hole
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
6mOhm @ 55A, 10V
Packaging :
Case - TO-220
Configuration :
Single
Product Category :
MOSFET
Power Dissipation (Max) :
145W (Tc)
Rise Time :
8 ns
FET Type :
N-Channel
Number of Channels :
1 Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
110A (Tc)
Package / Case :
TO-220-3
Supplier Device Package :
Transistor Type :
1 N-Channel
Rectron
Vgs (Max) :
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
85 V
Brand :
Rectron
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
RM110N85T2
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM110N85T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:Vdss - 85V, Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ), Number of Channels:1 Channel, Package / Case:TO-220-3, Mounting Type:Through Hole, RM110N85T2 pinout, RM110N85T2 datasheet PDF, RM110N85T2 amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM110N85T2 ,we also offer EPC2019, EPC2053, EPC2015C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Rectron USA RM110N85T2
N-Channel Case - TO-220 6mOhm @ 55A, 10V ±20V 3870 pF @ 40 V 85 V TO-220-3
RM110N85T2 Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 3870 pF @ 40 V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 85 V.
RM110N85T2 Features
a 85 V drain to source voltage (Vdss)