RM024-S125-C-30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RM024-S125-C-30
Manufacturer
Laird Connectivity
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MOD ISM > 1GHZ U.FL SMD
Manufacturer :
Laird Connectivity
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Protocol :
Ramp
Modulation :
FHSS, MSK
Mount :
Surface Mount
Current - Receiving :
36mA
Package / Case :
Module
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
18 Weeks
RF Family/Standard :
General ISM > 1GHz
Current - Transmitting :
40mA~136mA
Telecom IC Type :
TELECOM CIRCUIT
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply :
2.3V~3.6V
Power - Output :
21dBm
Sensitivity (dBm) :
-95 dBm
Data Rate :
500Kbps
Serial Interfaces :
UART
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tray
Antenna Type :
Antenna Not Included, U.FL
Frequency :
2.4GHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
RM024-S125-C-30
Laird Connectivity RM024-S125-C-30
2.4GHz General ISM > 1GHZ -40°C~85°C 2.3V~3.6V UART Tray Antenna Not Included, U.FL 500kbps 21dBm RAMP Module
RM024-S125-C-30 Overview
For RF Transceiver' mounting, it uses the Surface Mount method.It uses the Tray package in order to optimize the performance of this RF Transceiver module.Transceivers should be operated at -40°C~85°C temperature while operating.There is 2.3V~3.6V voltage limit on the RF Transceiver.A RF Transceiver Module operates at a frequency of 2.4GHz.There are many applications for this Transceiver , since it is Surface Mount mounted.
RM024-S125-C-30 Features
Tray package
2.3V~3.6V volts