XB24CAPIT-001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XB24CAPIT-001
Manufacturer
Digi
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MOD 802.15.4 TRC ANT TH
Manufacturer :
Digi
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Frequency :
2.4GHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Serial Interfaces :
SPI, UART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RF Family/Standard :
Factory Lead Time :
2 Weeks
Sensitivity :
-102dBm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
XBee® 802.15.4
Mounting Type :
Through Hole
Current - Transmitting :
45mA
Current - Receiving :
31mA
Published :
Antenna Type :
Integrated, Trace
Power - Output :
8dBm
Data Rate :
1Mbps
Packaging :
Tray
Utilized IC / Part :
EM357
Voltage - Supply :
2.1V~3.6V
Package / Case :
Module
Datasheets
XB24CAPIT-001
Digi XB24CAPIT-001
2.4GHz 802.15.4 -40°C~85°C 2.1V~3.6V SPI, UART Tray Integrated, Trace 1Mbps 8dBm -102dBm Module
XB24CAPIT-001 Overview
This RF Transceiver' mounting method is Through Hole.For optimal performance, this RF Transceiver module uses the Tray package.As long as its operating temperature is -40°C~85°C, Transceiver should perform well.The RF Transceiver Module belongs to the XBee® 802.15.4 family.RF Transceiver can supply voltages up to 2.1V~3.6V.At 2.4GHz, the RF Transceiver Module operates.
XB24CAPIT-001 Features
Through Hole
Tray package
2.1V~3.6V volts