XB24-ACI-001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XB24-ACI-001
Manufacturer
Digi
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MODULE 802.15.4 CHIP SMD
Manufacturer :
Digi
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Mount :
Surface Mount
Number of Channels :
16
Number of Pins :
20
Sensitivity (dBm) :
-92 dBm
Data Rate :
250kbps
Interface :
ADC, UART
RF Family/Standard :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
24.38mm
REACH SVHC :
No SVHC
Frequency :
2.4GHz
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Receiving :
50mA
Thickness :
2.03mm
Power - Output :
0dBm
Modulation :
DSSS
Utilized IC / Part :
EM357
Series :
XBee® 802.15.4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply :
2.8V~3.4V
Serial Interfaces :
UART
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Supply Voltage :
3.4V
Packaging :
Bulk
Antenna Type :
Integrated, Chip
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Sensitivity :
-92dBm
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
2.82mm
Length :
27.61mm
Package / Case :
Module
Current - Transmitting :
45mA
Datasheets
XB24-ACI-001
Digi XB24-ACI-001
2.4GHz 802.15.4 -40°C~85°C 2.8V~3.4V UART Bulk Integrated, Chip 250kbps 0dBm -92dBm Module
XB24-ACI-001 Overview
This RF Transceiver' mounting method is Surface Mount.For optimal performance, this RF Transceiver module uses the Bulk package.As long as its operating temperature is -40°C~85°C, Transceiver should perform well.The high power RF Transceiver operation is carried out by 20 pins.The RF Transceiver Module belongs to the XBee® 802.15.4 family.RF Transceiver can supply voltages up to 2.8V~3.4V.At 2.4GHz, the RF Transceiver Module operates.With the Surface Mount mounted, this Transceiver is widely used in a wide range of applications.
XB24-ACI-001 Features
Bulk package
20 pins
2.8V~3.4V volts