XB24-AWI-001J
Mfr.Part #
XB24-AWI-001J
Description
RX TXRX MOD 802.15.4 WIR ANT SMD
RF Transceiver Modules and Modems
Operating Supply Voltage :
3.4V
Serial Interfaces :
UART
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
Published :
Mount :
Surface Mount
Power - Output :
0dBm
Sensitivity (dBm) :
-92 dBm
Current - Transmitting :
45mA
Voltage - Supply :
2.8V~3.4V
Package / Case :
Module
Modulation :
DSSS
RF Family/Standard :
Current - Receiving :
50mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency :
2.4GHz
Antenna Type :
Integrated, Wire Antenna
Series :
XBee® 802.15.4
Utilized IC / Part :
EM357
Datasheets
XB24-AWI-001J
2.4GHz 802.15.4 -40°C~85°C 2.8V~3.4V UART Bulk Integrated, Wire Antenna 250kbps 0dBm Module
XB24-AWI-001J Overview
It adopts the way of Surface Mount for RF Transceiver' mounting.This RF Transceiver module utilizes the Bulk package for optimized performance.When operating, Transceiver's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.This RF Transceiver Module, belonging to the XBee® 802.15.4 family.The RF Transceiver can supply 2.8V~3.4V voltage.The RF Transceiver Module operates at a frequency of 2.4GHz.Surface Mount mounted, this Transceiver is widely used in many applications.
XB24-AWI-001J Features
Bulk package
2.8V~3.4V volts