RM024-P10-M-30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RM024-P10-M-30
Manufacturer
Laird Connectivity
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MOD ISM > 1GHZ CHIP TH
Manufacturer :
Laird Connectivity
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Current - Receiving :
36mA
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
RF Family/Standard :
General ISM > 1GHz
Package / Case :
Module
Serial Interfaces :
UART
Modulation :
FHSS
Protocol :
Ramp
Sensitivity (dBm) :
-95 dBm
Data Rate :
500Kbps
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Current - Transmitting :
166mA
Packaging :
Bulk
Telecom IC Type :
TELECOM CIRCUIT
Power - Output :
18dBm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Antenna Type :
Integrated, Chip
Mount :
Through Hole
Voltage - Supply :
2.3V~3.6V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Frequency :
2.4GHz
Datasheets
RM024-P10-M-30
Laird Connectivity RM024-P10-M-30
2.4GHz General ISM > 1GHZ -40°C~85°C 2.3V~3.6V UART Bulk Integrated, Chip 500kbps 18dBm RAMP Module
RM024-P10-M-30 Overview
This RF Transceiver' mounting method is Through Hole.For optimal performance, this RF Transceiver module uses the Bulk package.As long as its operating temperature is -40°C~85°C, Transceiver should perform well.RF Transceiver can supply voltages up to 2.3V~3.6V.At 2.4GHz, the RF Transceiver Module operates.With the Through Hole mounted, this Transceiver is widely used in a wide range of applications.
RM024-P10-M-30 Features
Bulk package
2.3V~3.6V volts