RM024-P10-C-30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RM024-P10-C-30
Manufacturer
Laird Connectivity
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MOD ISM > 1GHZ U.FL TH
Manufacturer :
Laird Connectivity
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Sensitivity (dBm) :
-95 dBm
Package / Case :
Module
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
15 Weeks
Antenna Type :
Antenna Not Included, U.FL
Protocol :
Ramp
Modulation :
FHSS
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Supply :
2.3V~3.6V
Mounting Type :
Through Hole
Frequency :
2.4GHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Current - Receiving :
36mA
Telecom IC Type :
TELECOM CIRCUIT
Data Rate :
500Kbps
Power - Output :
18dBm
Published :
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Serial Interfaces :
UART
RF Family/Standard :
General ISM > 1GHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Current - Transmitting :
166mA
Datasheets
RM024-P10-C-30
Laird Connectivity RM024-P10-C-30
2.4GHz General ISM > 1GHZ -40°C~85°C 2.3V~3.6V UART Bulk Antenna Not Included, U.FL 500kbps 18dBm RAMP Module
RM024-P10-C-30 Overview
As a RF Transceiver' mounting method, Through Hole is used.Using the Bulk package, this RF Transceiver module optimizes the performance of the RF Transceiver module 12v.In order for it to operate properly, Transceiver's operating temperature should be at -40°C~85°C.RF Transceivers that can supply 2.3V~3.6V volts are available.A 2.4GHz frequency is used by the RF Transceiver Module.As a result of its Through Hole mounting, this Transceiver is widely used in a wide variety of applications.
RM024-P10-C-30 Features
Bulk package
2.3V~3.6V volts