RF15N4R0B500CT
Mfr.Part #
RF15N4R0B500CT
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 4PF 50V NPO 0402
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Height :
0.5 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Brand :
Walsin
Walsin
Product :
RF Microwave / High Q
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Dielectric :
C0G (NP0)
Packaging :
MouseReel
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Failure Rate :
Capacitance :
4 pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
Subcategory :
Capacitors
Lead Style :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination :
Standard
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Class :
Class 1
Lead Spacing :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Tolerance :
0.1 pF
Ratings :
Length :
1 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
RF
Width :
0.5 mm
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Datasheets
RF15N4R0B500CT
Walsin Technology RF15N4R0B500CT
RF 4 pF 50V Ceramic Capacitor 0.1 pF C0G, NP0 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 metric)