RF15N0R2A101CT
Mfr.Part #
RF15N0R2A101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.2PF 100V NPO 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
0.5 mm
Ratings :
Lead Style :
Product :
RF Microwave / High Q
Length :
1 mm
Walsin
Dielectric :
C0G (NP0)
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
0.5 mm
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Type :
Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Termination :
Standard
Class :
Class 1
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height - Seated (Max) :
RoHS :
Details
Brand :
Walsin
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
RF
Subcategory :
Capacitors
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
0.2 pF
Tolerance :
±0.05pF
Failure Rate :
Packaging :
MouseReel
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Datasheets
RF15N0R2A101CT
Walsin Technology RF15N0R2A101CT
RF 0.2 pF 100V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)