RF15N240G500CT
Mfr.Part #
RF15N240G500CT
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 24PF 50V NPO 0402
Ceramic Capacitors
Height :
0.5 mm
Packaging :
MouseReel
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Length :
1 mm
Series :
RF
Capacitance :
24 pF
Width :
0.5 mm
Lead Spacing :
Brand :
Walsin
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Class :
Class 1
Subcategory :
Capacitors
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Type :
Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Dielectric :
C0G (NP0)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±2%
Termination Style :
SMD/SMT
Product :
RF Microwave / High Q
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Walsin
Ratings :
RoHS :
Details
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Lead Style :
Termination :
Standard
Product Type :
Ceramic Capacitors
Datasheets
RF15N240G500CT
Walsin Technology RF15N240G500CT
RF 24 pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)