QYX2A272KTP
Mfr.Part #
QYX2A272KTP
Description
CAP FILM 2700PF 10% 100VDC RAD
Stock
578
In Stock :
578
Film Capacitors
Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
16.5mm
Lead/Base Style :
Straight
Capacitance :
2700pF
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
100V
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Through Hole
Reach Compliance Code :
not_compliant
Size / Dimension :
0.217Lx0.110W 5.50mmx2.80mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
7.5mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Dissipation Factor :
0.8 %
Width :
9.5mm
Number of Pins :
2
Published :
2009
Size Code :
6537
Datasheets
QYX2A272KTP
Nichicon QYX2A272KTP
QYX 2700pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC Polyester Through Hole
QYX2A272KTP Overview
Electrical devices have 0.138 3.50mm lead spacing.Temperatures of -40°C~85°C are suitable for operating the device.