QYX2A102KTP1FD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QYX2A102KTP1FD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1000PF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Dissipation Factor :
0.8 %
Size / Dimension :
0.217Lx0.110W 5.50mmx2.80mm
Height :
10mm
Dielectric Material :
Polyester
Capacitance :
1000pF
Voltage - Rated :
100V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
5mm
Lead Diameter :
500 µm
Mount :
Through Hole
Published :
Tolerance :
±10%
Length :
5.5mm
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Width :
2.8mm
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
100V
HTS Code :
Termination :
PC Pins
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
3.5052mm
Size Code :
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Series :
QYX
Factory Lead Time :
28 Weeks
Datasheets
QYX2A102KTP1FD
Nichicon QYX2A102KTP1FD
QYX 1000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC Polyester Through Hole
QYX2A102KTP1FD Overview
Lead spacing is 0.138 3.50mm for this electrical device.Devices with a -40°C~85°C temperature capability can be operated.