QYX2A224KTP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QYX2A224KTP
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD
Stock
139
In Stock :
139
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Lead Diameter :
500 µm
Depth :
7mm
Height :
15.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage :
100V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size Code :
5528
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
PET
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Termination :
PC Pins
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.22µF
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
28 Weeks
Size / Dimension :
0.551Lx0.276W 14.00mmx7.00mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
2009
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Series :
QYX
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Length :
14mm
Dielectric Material :
Polyester
Voltage - Rated DC :
100V
Package / Case :
Radial
Mount :
Radial, Through Hole
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Datasheets
QYX2A224KTP
Introducing Film Capacitors Nichicon QYX2A224KTP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100V, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Number of Terminations:2, QYX2A224KTP pinout, QYX2A224KTP datasheet PDF, QYX2A224KTP amp .Beyond Film Capacitors Nichicon QYX2A224KTP ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon QYX2A224KTP
QYX 0.22μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC Polyester Radial, Through Hole
QYX2A224KTP Overview
Electrical devices have 0.394 10.00mm lead spacing.Temperatures of -40°C~85°C are suitable for operating the device.