Q2XAPLAF100-2M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q2XAPLAF100-2M
Manufacturer
Banner Engineering
Description
SENSOR, ADJ FLD, 100MM, 10-30VDC
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Output Current :
50mA
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Ingress Protection :
IP67
Cable Length :
78.74" (2m)
Sensing Distance :
0.709" ~ 3.937" (18mm ~ 100mm)
Amplifier Type :
Photoelectric
Response Time :
850µs
Adjustment Type :
Adjustable, 3-Turn Potentiometer
Connection Method :
CABLE
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Output Configuration :
PNP - Light-ON
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 50 C
Series :
Q2X
Sensing Method :
Background Suppression
Light Source :
Red (680nm)
Package :
Box
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Datasheets
Q2XAPLAF100-2M
Banner Engineering Q2XAPLAF100-2M
10V ~ 30V Q2X Series Adjustable, 3-Turn Potentiometer Background Suppression -25°C ~ 50°C
Q2XAPLAF100-2M Overview
To maintain reliable performance, the photoelectric sensor should have a temperature of -25°C ~ 50°C. In order for these electronic components to work, their voltage must be set to 10V ~ 30V. Ideally, photoelectric sensors should respond within 850μs. Photoelectric sensors need an output current of 50mA in order to operate. Photoelectric sensors should have their supply voltage set to zero for optimum efficiency.
Q2XAPLAF100-2M Features
Sensing Distance: 0.709" ~ 3.937" (18mm ~ 100mm)
Response Time: 850μs
Operating Temperature: -25°C ~ 50°C