Q2XANAF150-2M
Mfr.Part #
Q2XANAF150-2M
Description
SENSOR, ADJ FLD, 150MM, 10-30VDC
Stock
39
In Stock :
39
Connection Method :
CABLE
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Cable Length :
78.74" (2m)
Output Configuration :
NPN - Light-ON
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Light Source :
Red (645nm)
Sensing Distance :
0.709" ~ 5.906" (18mm ~ 150mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Datasheets
Q2XANAF150-2M
Banner Engineering Q2XANAF150-2M
10V ~ 30V Q2X Series Adjustable, 3-Turn Potentiometer Background Suppression -25°C ~ 50°C
Q2XANAF150-2M Overview
The temperature of photoelectric sensor should be set to -25°C ~ 50°C to ensure reliable performance. The voltage of this electronic components should be given 10V ~ 30V into a circuit or system to make it work. A response time of 850μs is considered ideal for photoelectric sensors. The supply voltage of photoelectric sensor should be set to 10 VDC to 30 VDC for best efficiency.
Q2XANAF150-2M Features
Sensing Distance: 0.709" ~ 5.906" (18mm ~ 150mm)
Response Time: 850μs
Operating Temperature: -25°C ~ 50°C