Q2XABAF150-Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q2XABAF150-Q
Manufacturer
Banner Engineering
Description
SENSOR, ADJ FLD, 150MM, 10-30VDC
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Response Time :
850µs
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Connection Method :
Connector
Sensing Distance :
0.709" ~ 5.906" (18mm ~ 150mm)
Ingress Protection :
IP67
Series :
Q2X
Amplifier Type :
Photoelectric
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Cable Length :
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Maximum Operating Temperature :
+ 50 C
Sensing Method :
Background Suppression
Product Status :
Active
Light Source :
Red (645nm)
Output Configuration :
NPN/PNP - Light-ON
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Adjustment Type :
Adjustable, 3-Turn Potentiometer
Package :
Box
Datasheets
Q2XABAF150-Q
Banner Engineering Q2XABAF150-Q
10V ~ 30V Q2X Series Adjustable, 3-Turn Potentiometer Background Suppression -25°C ~ 50°C
Q2XABAF150-Q Overview
The temperature of photoelectric sensor should be set to -25°C ~ 50°C to ensure reliable performance. The voltage of this electronic components should be given 10V ~ 30V into a circuit or system to make it work. A response time of 850μs is considered ideal for photoelectric sensors. The supply voltage of photoelectric sensor should be set to 10 VDC to 30 VDC for best efficiency.
Q2XABAF150-Q Features
Sensing Distance: 0.709" ~ 5.906" (18mm ~ 150mm)
Response Time: 850μs
Operating Temperature: -25°C ~ 50°C