Q2XABLAF100-Q
Mfr.Part #
Q2XABLAF100-Q
Description
SENSOR, ADJ FLD, 100MM, 10-30VDC
Stock
2
In Stock :
2
Light Source :
Red (680nm)
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Output Current :
50mA
Cable Length :
Output Configuration :
NPN/PNP - Light-ON
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Sensing Distance :
0.709" ~ 3.937" (18mm ~ 100mm)
Connection Method :
Connector, M8
Datasheets
Q2XABLAF100-Q
Banner Engineering Q2XABLAF100-Q
10V ~ 30V Q2X Series Adjustable, 3-Turn Potentiometer Background Suppression -25°C ~ 50°C
Q2XABLAF100-Q Overview
Ensure reliable performance by setting the photoelectric sensor's temperature to -25°C ~ 50°C. It is necessary to provide these electronic components with a voltage of 0 to make them work in a circuit or system. Photoelectric sensors have an ideal response time of 850μs. The output current of a photoelectric sensor must be 50mA. For best performance, set the photoelectric sensor's supply voltage to 10 VDC to 30 VDC.
Q2XABLAF100-Q Features
Sensing Distance: 0.709" ~ 3.937" (18mm ~ 100mm)
Response Time: 850μs
Operating Temperature: -25°C ~ 50°C