PT1206FR-070R16L
Mfr.Part #
PT1206FR-070R16L
Description
RES 0.16 OHM 1% 1/4W 1206
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
160mOhm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Published :
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Thick Film
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Series :
PT
Datasheets
PT1206FR-070R16L
YAGEO PT1206FR-070R16L
FIXED RESISTOR PT Series, Thick Film, 160mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C