PT1206FR-070R15L
Mfr.Part #
PT1206FR-070R15L
Description
RES 0.15 OHM 1% 1/4W 1206
Resistance :
150mOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
1206 (3216 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Published :
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
2
Datasheets
PT1206FR-070R15L
YAGEO PT1206FR-070R15L
PT Series, Thick Film, 150mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C