PT1206FR-070R143L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT1206FR-070R143L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.143 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Height :
660.4μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Resistance :
143mOhm
Construction :
Chip
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
PT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
PT1206FR-070R143L
YAGEO PT1206FR-070R143L
FIXED RESISTOR PT Series, Thick Film, 143mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C