PSMN3R0-60BS
Mfr.Part #
PSMN3R0-60BS
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
NOW NEXPERIA PSMN3R0-30MLC - POW
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Specialized ICs
Transistor Application :
SWITCHING
Terminal Form :
Gull wing
Fall Time (Typ) :
22 ns
Pin Count :
3
Element Configuration :
Single
FET Type :
N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Turn On Delay Time :
31 ns
ROHS3 Compliant
Case Connection :
DRAIN
Continuous Drain Current (ID) :
100A
Power Dissipation :
306W
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Transistor Element Material :
SILICON
Power Dissipation-Max :
306W Tc
Published :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
130nC @ 10V
Rise Time :
26ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.2m Ω @ 25A, 10V
Max Dual Supply Voltage :
60V
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Turn-Off Delay Time :
77 ns
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Surface Mount :
yes
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
8079pF @ 30V
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100A Tc
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
824A
Number of Pins :
3
Vgs (Max) :
±20V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Avalanche Energy Rating (Eas) :
800 mJ
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Drain to Source Breakdown Voltage :
60V