PR03000207500JAC00
Mfr.Part #
PR03000207500JAC00
Description
RES 750 OHM 3W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
750Ohm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
750V
Size / Dimension :
0.205Diax0.657L 5.20mmx16.70mm
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Packing Method :
Ammo Pack
Radiation Hardening :
No
Weight :
1.09999g
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
PR03
Mount :
Through Hole
Published :
Max Power Dissipation :
3W
Operating Supply Voltage :
750V
Voltage - Rated DC :
750V
780 µm
Military Standard :
Not
Diameter :
5.2mm
Power Rating :
3W
Vishay PR03000207500JAC00
Through Hole FIXED RESISTOR, 750Ohm, Metal Film,