PR03000201003JAC00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PR03000201003JAC00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100K OHM 3W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
Ammo Pack
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Voltage - Rated DC :
750V
Series :
PR03
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Lead Diameter :
780 µm
Wire/Cable Diameter :
50 μm
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
3W
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
100kOhm
Composition :
Metal Film
Diameter :
5.2mm
Published :
Voltage - Rated :
750V
Power Rating :
3W
Contact Plating :
Tin
Operating Supply Voltage :
750V
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Military Standard :
Not
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
3W
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.205Diax0.657L 5.20mmx16.70mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Box (TB)
Construction :
Tubular
Vishay PR03000201003JAC00
Through Hole FIXED RESISTOR, 100kOhm, Metal Film,