PR03000206201JAC00
Mfr.Part #
PR03000206201JAC00
Description
RES 6.2K OHM 3W 5% AXIAL
Stock
585
In Stock :
585
Size / Dimension :
0.205Diax0.657L 5.20mmx16.70mm
Voltage - Rated :
750V
Voltage - Rated DC :
750V
Power Rating :
3W
REACH SVHC :
Unknown
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Published :
2008
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Diameter :
5.2mm
Tolerance :
±5%
Resistance :
6.2kOhm
Operating Supply Voltage :
750V
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
3W
Vishay PR03000206201JAC00
FIXED RESISTOR, 6.2kOhm, Metal Film,