PLX1C221MDL1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLX1C221MDL1
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 16V T/H
Stock
85
In Stock :
85
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Number of Terminations :
2
Polarity :
Polar
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
Leakage Current :
704μA
Height :
12mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Capacitance :
220μF
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.12
Ripple Current @ High Frequency :
2.4A @ 100kHz
Diameter :
8mm
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 125°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage :
16V
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Published :
2009
Mounting Type :
Through Hole
Series :
PLX
Life (Hours) :
3000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
3.5mm
Type :
Polymer
Ripple Current :
2.4A
Radiation Hardening :
No
Lead Diameter :
600 µm
Datasheets
PLX1C221MDL1
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PLX1C221MDL1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:Radial, Can, Voltage:16V, Mounting Type:Through Hole, Type:Polymer, PLX1C221MDL1 pinout, PLX1C221MDL1 datasheet PDF, PLX1C221MDL1 amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PLX1C221MDL1 ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PLX1C221MDL1
220μF ±20% Radial, Can 0.472 12.00mm Bulk 25mOhm PLX Through Hole Polymer General Purpose