PLV1V820MDL1
Mfr.Part #
PLV1V820MDL1
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 35V T/H
Stock
190
In Stock :
190
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Number of Terminations :
2
Voltage :
35V
Published :
2009
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
27mOhm
Lead Pitch :
3.5mm
Life (Hours) :
3000 hours
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Diameter :
8mm
Lead Diameter :
600 µm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Leakage Current :
574μA
Capacitance :
82µF
Radiation Hardening :
No
Type :
Polymer
Ripple Current :
2.3A
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Height :
12mm
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
2.3A @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
17 Weeks
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
35V
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Weight :
949.99252mg
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Terminal Shape :
Wire
Dissipation Factor :
0.12 %