PLS1A271MDO1
Mfr.Part #
PLS1A271MDO1
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 10V T/H
Stock
87
In Stock :
87
Polymer
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
3.5mm
Height :
12mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.9A @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
10V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage :
10V
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
8mm
HTS Code :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.08
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhm
Capacitance :
270μF
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Published :
2009
Lead Diameter :
600 µm
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
5000 hours
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
540μA
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current :
4.9A
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Datasheets
PLS1A271MDO1
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PLS1A271MDO1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Number of Terminations:2, Voltage:10V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, PLS1A271MDO1 pinout, PLS1A271MDO1 datasheet PDF, PLS1A271MDO1 amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PLS1A271MDO1 ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PLS1A271MDO1
270μF ±20% Radial, Can 0.472 12.00mm Bulk 8mOhm PLS Through Hole Polymer General Purpose