PLS1A151MDL4TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLS1A151MDL4TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 10V T/H
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current :
3A
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated :
10V
Leakage Current :
300μA
Polarity :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Max Operating Temperature :
105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
10.5mm
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
10V
Series :
PLS
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
150µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
2.4892mm
Type :
Polymer
Datasheets
PLS1A151MDL4TD
Nichicon PLS1A151MDL4TD
150μF ±20% Radial, Can 0.413 10.50mm Tape & Box (TB) 20mOhm PLS Through Hole Polymer General Purpose