PLF1C271MDO1
Mfr.Part #
PLF1C271MDO1
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V T/H
Stock
71
In Stock :
71
Diameter :
8mm
Voltage - Rated DC :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
0.08 %
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Published :
2007
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm
Series :
PLF
HTS Code :
Ripple Current :
5.1A
Lead Pitch :
3.5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Diameter :
600 µm
EAR99
Voltage :
16V
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Silver (Ag)
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
5.1A @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
864μA
Capacitance :
270μF
Height :
12mm
Datasheets
PLF1C271MDO1
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PLF1C271MDO1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:Polymer, Voltage:16V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, PLF1C271MDO1 pinout, PLF1C271MDO1 datasheet PDF, PLF1C271MDO1 amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PLF1C271MDO1 ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PLF1C271MDO1
270μF ±20% Radial, Can 0.472 12.00mm Bulk 9mOhm PLF Through Hole Polymer General Purpose