PLC-100S280
Mfr.Part #
PLC-100S280
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Description
LED DRIVER CC AC/DC 18-36V 2.8A
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Approval Agency :
CB, cULus
Size / Dimension :
8.68Lx2.66W x 1.46 H 220.5mmx67.5mmx37.0mm
Type :
Constant Current
Height :
37.084mm
Ratings :
IP67
Voltage - Output :
18V~36V
Series :
PLC-100 (100W)
Voltage - Output 1 :
36V
Efficiency :
91%
Max Power Dissipation :
100W
Topology :
AC DC Converter
Max Output Current :
2.8A
OTP, OVP, SCP
Termination :
Wire Leads
Current - Output 1 :
2.8A
Published :
Voltage - Isolation :
2kV
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Operating Temperature :
-35°C~70°C
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Datasheets
PLC-100S280
Qualtek Electronics Corp. PLC-100S280
PLC-100S280 datasheet pdf and LED Drivers product details from Qualtek stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'