PLC-025S035
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC-025S035
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Description
LED DRIVER CC AC/DC 24-72V 350MA
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Topology :
AC DC Converter
Mount :
Chassis Mount
Ratings :
IP65
Published :
Voltage - Output :
24V~72V
Size / Dimension :
3.15Lx3.07W x 1.06 H 80.0mmx78.0mmx27.0mm
Efficiency :
84%
Mounting Type :
Chassis Mount
Max Output Current :
350mA
Series :
PLC-025 (25W)
Approval Agency :
cULus
Feature :
OTP, OVP, SCP
Termination :
Wire Leads
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Height :
26.924mm
Type :
Constant Current
Current - Output 1 :
350mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Isolation :
2kV
Max Power Dissipation :
25W
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 1 :
72V
Termination Style :
Wire Leads
Operating Temperature :
-25°C~50°C
Datasheets
PLC-025S035
Qualtek Electronics Corp. PLC-025S035
PLC-025S035 datasheet pdf and LED Drivers product details from Qualtek stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'