PLC-100-48
Mfr.Part #
PLC-100-48
Manufacturer
MEAN WELL
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
LED DRIVER CC/CV AC/DC 48V 2A
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Chassis Mount
Depth :
70.5mm
Height :
34.798mm
Efficiency :
88.5%
Max Output Power :
96W
Input Current :
550mA
Current - Output 1 :
2A
Operating Temperature :
-30°C~50°C
Output Power :
96W
Feature :
OTP, OVP, SCP
Output Current :
2A
Max Input Current :
1.1A
Termination :
Screw
Type :
Constant Current, Voltage
Series :
PLC-100 (100W)
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
3.75kV
Size / Dimension :
7.89Lx2.74W x 1.38 H 200.5mmx69.5mmx35.0mm
Package / Case :
100
Voltage - Input (Max) :
264VAC
Voltage - Output 1 :
48V