PLC-100-36
Mfr.Part #
PLC-100-36
Manufacturer
MEAN WELL
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
LED DRIVER CC/CV AC/DC 36V 2.65A
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Type :
Constant Current, Voltage
Mount :
Panel, Screw
Package / Case :
100
Series :
PLC-100 (100W)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Output Power :
95.4W
Operating Temperature :
-30°C~50°C
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cURus, PSE, TUV
Power (Watts) :
95W
Current - Output 1 :
2.65A
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Input (Max) :
264VAC
Voltage - Output 1 :
36V
Voltage - Isolation :
3.75kV
Output Current :
2.65A
Max Input Current :
1.1A
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
7.89Lx2.74W x 1.38 H 200.5mmx69.5mmx35.0mm
Input Current :
1.1A
Height :
34.798mm
Output Power :
95.4W
Efficiency :
88%
Depth :
70.5mm