PLC-100-15
Mfr.Part #
PLC-100-15
Manufacturer
MEAN WELL
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
LED DRIVER CC/CV AC/DC 15V 5A
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Voltage - Output 1 :
15V
Current - Output 1 :
5A
Termination Style :
Wire Leads
Max Input Current :
1.1A
Efficiency :
85%
Series :
PLC-100 (100W)
Type :
Constant Current, Voltage
Mount :
Panel, Screw
Package / Case :
100
Mounting Type :
Chassis Mount
Output Power :
75W
Max Output Power :
75W
Operating Temperature :
-30°C~50°C
Voltage - Isolation :
3.75kV
Input Current :
400mA
Voltage - Input (Max) :
264VAC
Size / Dimension :
7.89Lx2.74W x 1.38 H 200.5mmx69.5mmx35.0mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cURus, PSE, TUV
Lead Free :
Lead Free
Height :
34.798mm
Voltage - Input (Min) :
90VAC
AC DC Converter
Output Current :
5A