PLC-050S280D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC-050S280D
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Description
LED DRIVER CC AC/DC 6-18V 2.8A
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Type :
Constant Current
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Size / Dimension :
7.83Lx1.67W x 1.34 H 199.0mmx42.5mmx34.0mm
Topology :
AC DC Converter
Published :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-35°C~70°C
Voltage - Output :
6V~18V
Dimming :
Analog
Power (Watts) :
50W
Approval Agency :
cULus
Ratings :
IP67
Voltage - Isolation :
2kV
Current - Output (Max) :
2.8A
Series :
PLC-050 D (50W)
Number of Outputs :
1
Efficiency :
84%
Feature :
OTP, OVP, SCP
Termination Style :
Wire Leads
Voltage - Input (Max) :
305VAC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
PLC-050S280D
PLC-050S280D datasheet pdf and LED Drivers product details from Qualtek stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'