PLC-050S035
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PLC-050S035
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Description
LED DRIVER CC AC/DC 47-142V
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Output :
47V~142V
Operating Temperature :
-35°C~70°C
Ratings :
IP67
Published :
Series :
PLC-050 (50W)
Current - Output 1 :
350mA
Topology :
AC DC Converter
Approval Agency :
cULus
Termination :
Wire Leads
Efficiency :
89%
Max Output Current :
350mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Outputs :
1
Termination Style :
Wire Leads
Voltage - Output 1 :
142V
Type :
Constant Current
Height :
34.036mm
Feature :
OTP, OVP, SCP
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
2kV
Mount :
Chassis Mount
Size / Dimension :
7.83Lx1.67W x 1.34 H 199.0mmx42.5mmx34.0mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Chassis Mount
Max Power Dissipation :
50W
Datasheets
PLC-050S035
Qualtek Electronics Corp. PLC-050S035
PLC-050S035 datasheet pdf and LED Drivers product details from Qualtek stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'