PLC-040S070
Mfr.Part #
PLC-040S070
Description
LED DRIVER CC AC/DC 18-54V 700MA
Product Category :
Min Operating Temperature :
-25°C
AC DC Converter
Max Power Dissipation :
40W
Height :
32.004mm
Series :
PLC-040 (40W)
Mount :
Chassis Mount
Max Output Current :
700mA
Voltage - Output :
18V~54V
Current - Output 1 :
700mA
Size / Dimension :
3.74Lx2.76W x 1.26 H 95.0mmx70.0mmx32.0mm
Efficiency :
87%
Voltage - Isolation :
2kV
Max Operating Temperature :
50°C
Termination :
Wire Leads
Width :
70.104mm
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Current - Output (Max) :
700mA
Voltage - Output 1 :
54V
Operating Temperature :
-25°C~50°C
Power (Watts) :
40W
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Length :
94.996mm
Datasheets
PLC-040S070
Qualtek Electronics Corp. PLC-040S070
PLC-040S070 datasheet pdf and LED Drivers product details from Qualtek stock available at
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'